Arhiiv 2014

5 november 2014 – Puitinseneeria

KUMU auditoorium


Rune B. Abrahamsen
Sweco projekt, Norra

Maailma kõrgeim puithoone

Rune B. Abrahamsen on tunnustatud Norra ehitusinsener, kes vastutas maailma kõrgeima puithoone tiitlit kandva hoone projekteerimise eest. Bergenis asuv 14 korruseline puitkonstruktsioonidel korterelamu on omas valdkonnas tippsaavutuseks. Teemale lisab kaalu fakt, et hoone ehitamisel osales suures mahus ka Eesti puitmajatehas Kodumaja.


Matthew Wells
Techniker LTD, Suurbritannia

Ristkihtliimpuidust projekteerimine: lihtne ja efektiivne

Hinnatud ehitusinsener, arhitekt ja kirjanik, Matthew Wells ühendab inseneriteadmisi arhitektuurse vormiga. Ta asutas oma konsultatsioonifirma Techniker üle 20 aasta tagasi eesmärgiga tuua inspiratsiooni ja lahendusi mittestandartsetele probleemidele ehituses.
Matthew on töötanud erinevate projektidega alates kunstihoonetest ja koolidest kuni kontorite ja elamuteni. Silmapaistvamate objektide hulgas on Stadthaus, üks kõrgemaid puidust eluhooneid maailmas, Sandal Magma koolihoone, üks madalaima süsiniku jalajäljega koolihooneid kogu Suurbritannias.
www.techniker.co.uk


Tõnu Peipman
Ehitusinsener, Printsiip OÜ

Tõnu Peipman on Eesti üks hinnatumaid ja legendaarsemaid ehitusinsenere, kellel on pikaajaline kogemus puitkonstruktsioonide projekteerimisel. Tema tööde hulka kuulub suur osa Eestis valminud arhitektuurselt ja konstruktiivselt silmapaistvaid objekte, lisaks hulgaliselt objekte ka väljaspoolt Eestit.
www.printsiip.ee


Matti Kuittinen
Arhitekt, Teadustöö juht, Aalto Ülikool, Soome

Puit süsinikneutraalses ehituses

Energiatõhusust ja süsihappegaasi emissioone on seni uuritud peamiselt hoone kasutusfaasist lähtuvalt. Euroopa Liit liigub nullenergiahoonete nõude poole aastaks 2020. Nullenergiahoonet saab aga ehitada väga erinevatest materjalidest ja seeläbi tekitada ka väga erinevat süsiniku jalajälge. Kui hoone kasutusfaas muutub efektiivsemaks liigub hoone poolt tekitatava keskkonnajalajälje kaalukauss aina enam kasutatavate materjalide suunas. Järelikult on järgmine loogiline samm vähendada hoonete süsinikujalajälge kogu elutsükli vältel.
www.eco2wood.com


Laur Lõvi
Insener-konstruktor

Tondiraba jäähalli liimpuit fermid

2014 Augustis avatud Tallinnas Lasnamäel asuv Tondiraba jäähall ei seostu küll esmapilgul puitarhitektuuri konverentsiga, kuid peidab endas positiivset üllatust pea-areeni kohal kõrguvate 62 meetri pikkuste liimpuidust fermide näol. Tegemist on Eesti pikima puidust kandekonstruktsiooniga sillatud avaga ning tõenäoliselt ka massiivseima puidust konstruktsiooniga. Silmapaistva lahenduse insenerideks on Laur Lõvi ja Ragnar Pabort, liimpuitfermid on tootnud Eesti ettevõte Arcwood. Tondiraba jäähall on suurepärane eeskuju mis demonstreerib konstruktsioonides puidu kasutamise võimalusi ja häid külgi.


Nick Milestone
Tegevjuht, B&K Structures Ltd, Suurbritannia

Puithübriidkonstruktsioonid

Nick Milestone on 2006 aastal loodud ettevõtte B&K Structures Ltd tegevjuht. Ettevõte loodi samanimelise terasetootja haruettevõttena, mille eesmärk oli algselt pakkuda klientidele tüüpseid konstruktsioonilahendusi kasutades madala süsiniku jalajäljega tooteid. Kuigi alustati peamiselt teraskonstruktsioonidega, viis nõudlus turul kiiresti fookuse muutmiseni ja täna on lõviosa ettevõtte tegevusest seotud puitkonstruktsioonide pakkumisega. 20 aastase tegevuse jooksul terasetööstuses kogutud teadmised ja innovatsioon on aidanud üles ehitada eduka puitkonstruktsioone pakkuva ettevõtte, mis kombineerib edukalt liimpuitu ja terast.
http://www.bkstructures.co.uk


6 november 2014 – Puitarhitektuur

KUMU auditoorium


Fabrizio Rossi Prodi
Arhitektuuriteaduskonna professor, Firenze Ülikool “Euroopa kõrgeim puitehitis: sotsiaalelamu Milaanos”

Fabrizio Rossi Prodi on Firenze ülikooli arhitektuuriteaduskonna õppejõud ja Milaanos asuva neljast üheksakorruselisest tornist koosneva ristkihtliimpuidust ehitatud korterelamu arhitekt. Tema ettekanne tutvustas puidu potentsiaali suuremõõtmeliste hoonete ehitamisel, võttes arvesse ka näiteks kiiret ehitusprotsessi ja puitehitiste maavärinakindlust, mis kõnealuses piirkonnas on oluline faktor.

Fabrizio Rossi prodi on töötanud nii Hiinas, Brasiilias, Argetiinas kui ka mitmetes Euroopa riikides. Ta on osalenud mitmetel keerukatel arhitektuurivõistlustel ja saavutanud esimese koha 18-nel korral. 2007-dal aastal on välja antud tema töid koondav raamat “Fabrizio Rossi Prodi – Architetture 1996-2006”.
www.rossiprodi.it


Sandra Frank
Folkhem (Rootsi), Turundusdirektor

“Maailma kõrgeim üleni puidust korterelamu”

Folkhem on Stockholmis baseeruv kinnisvaraarendusettevõte, kes kasutab oma arendustes läbivalt puitmaterjale, nii konstruktsioonides kui ka viimistluses. Nad on valmis saanud kahest kaheksakorruselisest hoonest koosneva korterelamute kompleksi ja plaanivad järgmisi ning juba mastaapsemaid projekte. Millised on peamised põhjused puidu kasutamiseks kinnisvaraarendaja vaatepunktist? Mida arvavad sellest nende hoonete elanikud?
www.folkhem.se


Patrick Thurston
Arhitektuuribüroo Patrick Thurston (Šveits)

“Käsitöö-oskuste roll puitarhitektuuris”

Traditsioonide, kästiöö ja puitarhitektuuri seotus on metsarikastes piirkondades tavapärane. Nii nagu Eestis on ka Šveitsis puitarhitektuuril pikad traditsioonid, Patrick Thurston on neid traditsioone eeskujuks võttes loonud kaasaegseid ja silmapaistvaid ehitisi. Lisaks on ta praktiseerinud traditsioonilistele hoonetele uue elu ja hingamise loomisega.
www.thurston.ch


Kimmo Lintula
K2S Architects, Soome

K2S arhitektid on Soomes võitnud mitmeid auhindu ja paistnud silma innovaatiliste ja omapäraste ideedega. Arhitektide sõnul kasvab nende looming välja neljast juurest, mis seisavad ruumikvaliteedi ja materjalide ehtsuse eest, seovad hoone seda ümbritsevaga, võtavad eeskuju Soome traditsioonidest ja rõhuvad tulevikule ja innovaatilisusele. K2S arhitektide üheks silmapaistvamaks loominguks võib kindlasti pidada vaikuse kabelit Helsinkis.
www.k2s.fi


Emil Urbel
Arhitektuuribüroo Emil Urbel

Puust ja muust

Emil Urbel on tunnustatud Eesti arhitekt, kes muude arvukate auhindade seas on võitnud ka Aasta Puitehitise auhinna 2012 aastal.
www.emilurbel.ee